Print Page   |   Contact Us
Community Search
APA PAST PRESIDENTS

1881-1884   Philip Charles Candidus, Mobile
1885-1887   A. L. Stollenwerck, Birmingham
1887-1889   J.B. Collier, Opelika
1889-1890   G.W. Bains, Birmingham
1890-1891   W.F. Punch, Mobile
1891-1892   J.D. Humphrey, Huntsville
1892-1893   Mosley F. Tucker, Mobile
1893-1895   E.P. Galt, Selma
1895-1897   W.F. Dent, Montgomery
1897-1899   W.E. Bingham, Tuscaloosa
1900-1901   G.B. McVey, Birmingham
1901-1902   T.W. Peagler, Greenville
1902-1903   L.S. Brigham, Montgomery
1903-1904   J.L. Parker, Birmingham
1904-1905   J.D. Sutton, Mobile
1905-1906   E.H. Cross, Gadsden
1906-1907   C.C. Stewart, Greenville
1907-1908   E.W. Averyt, Ensley
1908-1909   Sam A. Williams, Troy
1909-1910   Lee Whorton, Gadsden
1910-1911   J.T. Roe, St. Louis, MO
1911-1912   W.P. Thomason, Guntersville
1912-1913   C.T. Ruff, Montgomery
1913-1914   S.L. Toomer, Auburn
1914-1915   D.P. McDiarmid, Talladega
1915-1916   L. L. Scarborough, Anniston
1916-1917   W.S. Vance, Gadsden
1917-1919   C.R. Walker, Ensley
1919-1920   J.F. Spearman, Anniston
1920-1922   L.C. Lewis, Tuskegee
1922-1923   J.A. Edwards, Anniston
1923-1924   R.F. Lovelady, Birmingham
1924-1925   W.G. Fowler, Montgomery
1925-1928   Hal E. Duncan, Birmingham
1928-1930   J.T. Dumas, Foley
1930-1931   Z.C. Lewis, Montgomery
1931-1932   Paul Lantrip, Jasper
1932-1933   J.K. Haynie, Opelika
1933-1934   Fred Martin, Birmingham
1934-1935   C.C. Thomas, Selma
1935-1936   N.G. Hubbard, Birmingham
1936-1937   J.J. Watkins, Dora
1937-1938   E. M. Megginson, Mobile
1938-1939   E.W. Gibbs, Birmingham
1939-1940   F.V. High, Ft. Payne
1940-1941   W.T. Whitman, Elba
1941-1942   Maury McWilliams, Prattville
1942-1943   Lehman Alley, Birmingham
1943-1944   J.G. Nixon, Mobile
1944-1945   Jamie L. Meigs, Centreville
1945-1946   C.L. Bishop, Cullman
1946-1947   V.L. Smith, Birmingham
1947-1948   E. Roy Albright, Mobile
1948-1949   Phil Hudson, Opelika
1949-1950   Lester Sparks, Huntsville
1950-1951   Monroe Newberry, Andalusia
1951-1952   M.A. Boynton, Birmingham
1952-1953   G.H. Bledsoe, Mobile
1953-1954   George P. Walker, Attalla
1954-1955   Roy Payne, Jasper
1955-1956   Hoyt Carlisle, Alex City
1956-1957   Homer W. Hollifield, Birmingham
1957-1958   Lester Thagard, Jr., Andalusia
1958-1959   E.C. Cross, Gadsden
1959-1960   E.P. Scruggs, Anniston
1960-1961   M.G. Mullendore, Birmingham
1961-1962   Joseph T. Pilcher, Selma
1962-1963   Joe Catrett, Anniston
1963-1964   William F. Davoren, Huntsville
1964-1965   Robert F. Scarborough, Eufaula
1965-1966   Edgar B. Turner, Cullman
1966-1967   Herbert H. Nelson, Jr., Mobile
1967-1968   Betty Walker, Jasper
1968-1969   J. Miles Thomas, Opelika
1969-1970   Mahlon Turner, Huntsville
1970-1971   Charles Loftin, Mobile
1971-1972   James T. Davis, Columbiana
1972-1973   William C. Spires, Dothan
1973-1974   Bobby P. Short, Mobile
1974-1975   John Beasley, Columbia
1975-1976   Larry Richmond, Birmingham
1976-1977   Herb Batt, Huntsville
1977-1978   Jim Main, Anniston
1978-1979   Anthony Brooklere, Birmingham
1979-1980   Robert Eubanks, Birmingham
1980-1981   Fred Rutledge, Demopolis
1981-1982   Charles Prickett, Birmingham
1982-1983   Allen Mattox, Tuscaloosa
1983-1984   Larry Thomasson, Auburn
1984-1986   Jim Scruggs, Marion
1986-1987   Jerry Moore, Carrollton
1987-1988   Martin L. Lambert, Birmingham
1988-1989   William M. Beasley, Louisville
1989-1990   William J. Justice, Atmore
1990-1991   Robert Blakney, Tuscaloosa
1991-1992   Charles Thomas, Huntsville
1992-1993   Tim Bishop, Albertville
1993-1994   Danny Cottrell, Brewton
1994-1995   Jan Allen, Wetumpka
1995-1996   Ralph Sorrell, Pelham
1996-1997   Keith Conner, Birmingham
1997-1998   Roland Nelson, Birmingham
1998-1999   Johnny Brooklere, Birmingham
1999-2000   Rob Colburn, Northport
2000-2001   Rick Stephens, Northport
2001-2002   Ernest A. Holland, Auburn
2002-2003   Page Dunlap, Hartselle
2003-2004   Jim Easter, Mobile
2004-2005   Kerry Prickett, Birmingham
2005-2006   Pattisue Carranza, Orange Beach
2006-2007   Dan McConaghy, Creola
2007-2008   Steve Love, Elberta
2008-2009   David Darby, Andalusia
2009-2010   Steve Snyder, Wetumpka
2010-2011   Ronnie Opolka, Guntersville
2011-2012   Dane Yarbrough, Tuscaloosa
2012-2013   Buddy Bunch, Guntersville
2013-2014   Joe A. Dalton, Slocumb
2014-2015   Rebecca Sorrell, Pelham
2015-2016   Johnny Brookelere, Mount Olive
2016-2017   Jared Johnson, Auburn

 
   
   
   
   
   
Sign In
Sign In securely
Latest News
APA CALENDAR

2/7/2018
2018 APA Student Legislative Lunch

2/13/2018
2018 APA Legislative Reception